Son Dakika Haberleri

Dolar nasıl ortaya çıktı


Doların ilk olarak ortaya çıkması 1500’lü yıllara işaret etmektedir ve kökenleri bugün Çek Cumhuriyeti’ne giden bir imparatorluğa kadar uzanıyor.
Aynı tarihlerde Avrupa’da ise gümüş patlaması olduğu biliniyor. Almanya’da keşfedilen gümüş, Almanya, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti para birimlerini altın sikkeden gümüş sikkeye geçmelerini sağlamıştır.


Altından gümüşe geçilmesi ise bazı sorunları getirmiştir. Bunların başında da altının, gümüşten daha değerli bir maden olması geliyor. Altın ve gümüş para birimleri arasındaki değer farkı ise gümüş sikkelerin altından daha büyük üretilmesi ile çözülmüştür. Bugün Almanya – Çek Cumhuriyeti sınırında olan St. Joachimsthal kasabasında bu gümüş sikkeler çok popüler hale gelmiştir ve kasaba, gümüşün isim babası olmuştur. St. Joachimsthal kasabasında kullanılmaya başlayan gümüş sikkelere, Joachimsthaler kısaltması olan “thaler” ismi verilmiştir. Gümüş sikkelere bu isim verildikten sonra daha da popülerlik kazandı ve her ülke kendi dilinde telaffuz etmeye çalıştı. Hollandalılar “daaler”, Slovenler “tolar”, Eritreliler “tallero”, İngilizler “dollar” adını verdiler. “Thaler” isminin verildiği dönemde İspanyollar, yeni kıta olan Amerika’yı keşfetmekle meşguldü ve kıtada büyük ölçüde gümüş bulmayı başardılar. Bu nedenle de İspanya’nın kontrolü altında bulunan Bolivya, Peru, Meksika toprakları, 1500 – 1800 yılları arasında gümüş sektörüne %85 oranında hakim olmuştur. Bu dönemde İspanya kendi para birimi olan “peso de ocho”yu ortaya çıkardılar. İspanya’nın elinde bulunan güç ise diğer kolonilerin dikkatini çekmeye başladı. Kuzey Amerika’daki İngiliz koloniler, İspanyollarla iş birliği yapmaya başladılar ve kendi para birimleri ile İspanyol para birimi üzerinden ticaret yapmakta zorluk yaşanmaya başladı. 1776 yılına gelindiği zaman İngiliz koloniler bağımsızlıklarını ilan etti ve kendi para birimlerini kullanmak istediler. Kullanacakları para birimi ise ya İngiliz para birimi olan sterlin olacaktı ya da birçok vatandaşın kullanmaya başladığı dolar olacaktı. Koloniler tercihlerini dolandan yana kullanmaya karar verdiler ve Amerikan doları adı altında yeni bir para birimi ortaya çıkardılar. Bu şekilde 1792 yılına gelindiğinde yapılan Coinage Antlaşması ile dolar kullanımı resmileştirilmiş oldu.

Hiç yorum yok