Son Dakika Haberleri

Bedelli askerlik bedeli


Bedelli askerlik 15000 tl olarak belirlenmiş ve şimdiye kadar 3000 kişinin başvurduğu ve sayının artacağı konuşuluyormuş. Tabi dövizdeki durumun başvuruları nasıl etkileteceği ayrı bir konu. Hükümetin 15000 tl olarak belirlemiş olduğu tl sınırı, bana biraz anlamsız geldi. Yapılan hizmetin zorluğu ve geçirilen süreyi dikkate aldığımızda, bu bedelin çoz az olduğunu düşünüyorum.


Bu kararlar kaç kişiyle alınıyor, hep merak etmişimdir. Bedelli askerlikte benim önerim şudurki; Bir uzman erbaşın devlet tarafından belirlenen maaşı 3000-4500 tl arasıdır ve  yeri ve zorluğuna göre belirlenmiştir. Bedelli askerlikten yararlanacak tüm asker adaylarına bu hizmet sınırsız sunulmalı, ama tabi ödeyedeği bedel ise bir uzman erbaşın aldığı ortalama maaşının bir yıllık gideri kadar olmalı.

Örnek; 4000 tl alan bir erbaşın 4000x12 yani 48000 tl olarak bir yıllık maaşı bedelini ödemesidir. Bunun sağlayacağı fayda, o erbaşın  iş imkanına kavuşması, devlete mali destek olması ve bu hizmeten yararlanırken, ödediği bedel ile toplumun bakış açısı ve  vicdanını rahatlatmasıdır.

Bedelli askerlik başvurusu ve merak edilen diğer tüm konuları buradan inceleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok